În perioada 5-8 mai, 2014 se va desfăşura pentru a 6-a oară Festivalul
Internaţional Studenţesc de Jazz în Jazz&Blues Club din Târgu-Mureş.
Evenimentul este organizat de către Casa de Cultură a Studenților,
Asociația Culturală Partitura și Jazz&Blues Club din Târgu-Mureș.

Scopul Festivalului Internaţional Studenţesc de Jazz este de a îmbunătăţi
relaţiile studenţilor şi profesorilor din diverse academii de muzică; de a
oferi studenţilor-muzicieni şansă de afirmare și diversificarea
activității culturale a studenţilor şi iubitorilor de jazz din
Târgu-Mureş.

Programul festivalului se compune din două părți: programul-concurs al
studenţilor-muzicieni şi concerte susţinute de trupe de jazz
profesionişti.JazzFestLogoval 2014

Succesul festivalului din anii anteriori s-a datorat în primul rând
studenţilor talentați care au participat la concurs din: România,
Republica Moldova, Ungaria, Austria, Polonia și Slovacia.

Nivelul artistic al festivalului s-a datorat şi muzicienilor de jazz
consacrați: Chris Dahlgren, Luiza Zan, Alex Man, Mircea Tiberian,
Storyville, Váczi Eszter, Snaco Dixi Band, Bourbon Jazz Unit, Murányi Joe,
Sárik Péter, Fábián Juli, Dj Zoohacker, Szőke Nikoletta Quartett, Jazz
Challenge, Tonight Jazz Ensemble, Tasi Nóra & The Guys, Tess & The
Vagabonds, Myrtill & The Swinguistique, Mario & The Teachers și Bega Blues
Band.

Performanţa soliştilor studenţi a fost evaluată, de fiecare dată, de un
juriu format din profesionişti, din care au făcut parte: Mircea Tiberian,
Sebastian Gheorghiu, Luiza Zan, Bibó Lajos, Dr. Makkai Gyöngyvér, Sárik
Péter, Virgil Mihaiu și Florian Lungu.

Anul trecut programul festivalului a fost conferat de către muzicologul
consacrat, Alexandru Șipa.

Organizatorii festivalului au fost ajutați de prezența benefică a domnilor
Alexandru Șipa, Bibó Lajos și Sárik Péter.

Lângă participanți și juriu o contribuție deosebită în vederea obținerii
succesului din anii precedenți a avut și publicul numeros.

Program
Luni, 5 mai

●19:00 – Deschidere
●19:30 Concert TRIO TÓTH LAJOS – Interpretează: Lajos Tóth (pian), Miha
Koren (contrabas) și Balázs Balogh (tobe).
●21:30 Concert ALEX MAN & GABRIELA COSTA – Interpretează: Alex Man
(chitară) și Gabriela Costa (voce).
● După concerte – Jam Session

Marți, 6 mai

● Dimineața – Workshop cu pianistul Péter Sárosi
● După masă – Program concurs
● 21:00 Concert TRIO SEBASTIAN SPANACHE – Interpretează: Sebastian
Spanache (pian), Csaba Sánta (contrabas) și Radu Pieloiu (tobe).
● După concerte – Jam Session

Miercuri, 7 mai

● Dimineața – Workshop cu pianistul Péter Sárik
● După masă – Program concurs
● 21:00 Concert HARRY TAVITIAN & CSABA CSEREY – Interpretează: Harry
Tavitian (pian) și Csaba Cserey (percuție).
● După concerte – Jam Session

Joi, 8 mai

● Dimineața – Workshop cu vocalistul de blues Mike Godoroja
● După masă – Program concurs – Finală; anunțarea rezultatelor; gala de
premiere
● 21:00 Concert TOM WHITE & HIS FRIENDS – Interpretează: Tom White
(muzicuță, voce), László Motyovszki (chitară), Mihály Szilágyi (contrabas)
și Ferenc Reggel (tobe).
● După concerte – Jam Session

Program Concurs
Marți, 6 mai

● 17:00 – 17:20 DUET PAUL PINTILIE & RĂZVAN PÎRVU (Casa de Cultură a
Studenților, Iași, România)
Interpretează: Paul Pintilie (pian) și Răzvan Pîrvu (pian).

● 17:30 – 17:50 CSILLAG JÚLIA & FRIENDS (Bartók Zeneművészeti
Szakközépiskola, Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Csillag Júlia (voce), Gyárfás Péter (pian), Gombos Péter
(chitară bass) și Szikora Balázs (tobe).

● 18:00 – 18:20 DUET ROBERT COZMA & RĂZVAN PÎRVU (Casa de Cultură a
Studenților, Iași, România)
Interpretează: Robert Cozma (trombon) și Răzvan Pîrvu (pian).

● 18:30 – 18:50 RABOCZKI BAND (Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola,
Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Raboczki Balázs (saxofon), Tóth Levente (chitară), Gombos
Péter (chitară bass) și Szikora Balázs (tobe).

Miercuri, 7 mai

● 17:00 – 17:20 BOLYKI SÁRA & FRIENDS (Bartók Béla Konzevatórium,
Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Bolyki Sára (voce), Gyárfás Péter (pian), Gombos Péter
(chitară bass) și Szikora Balázs (tobe).

● 17:30 – 17:50 ETŰD 303 (Etűd Zeneiskola és Zeneművészeti Főiskola,
Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Baló Sámuel (pian), Ujváry Flóra (contrabas), Rodek Balázs
(chitară) și Pávai Apor (tobe).

● 18:00 – 18:20 ȘTEFAN ALEXANDRU CONSTANTIN & QUARTETUL BALOGH TAMÁS (Casa
de Cultură a Studenților, București, România; Liszt Ferenc Zeneművészeti
Egyetem, Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Ștefan Alexandru Constantin (voce), Balogh Tamás (pian),
Vidákovich Izsák (saxofon), Bartók Vince (chitară bass) și Hidász Tamás
(tobe).

● 18:30 – 18:50 QUARTET BALOGH TAMÁS (Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem,
Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Balogh Tamás (pian), Vidákovich Izsák (saxofon), Bartók
Vince (chitară bass) și Hidász Tamás (tobe).

Joi, 8 mai

● 17:00 – 17:20 KISGYÖRGY ILKA & SZÉP ANDRÁS (Târgu-Secuiesc, România)
Interpretează: Kisgyörgy Ilka (voce) și Szép András (pian).

● 17:30 – 17:50 HEVESI JÚLIA & NO MORE BLUE (Bartók Béla Zeneművészeti
Szakközépiskola és Gimnázium, Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Hevesi Júlia (voce), Gyárfás Péter (pian), Gombos Péter
(chitară bass) și Szikora Balázs (tobe).

● 18:00 – 18:20 NEMTI (Kodolányi János Főiskola, Székesfehérvár,
Budapesta, Ungaria)
Interpretează: Novai Gábor Miklós (pian), Bögöthi Ádám Viktor (contrabas)
și Szabó Dániel Ferenc (tobe).

● 18:30 – 18:50 QUARTET EGRI JÁNOS (Bartók Béla Konzervatórium, Budapesta,
Ungaria)
Interpretează: Egri János jr. (voce), Farkas József (pian), Jónás Géza
(contrabas) și Máté Simon (tobe).